Yaratıcı Drama Etkinlikleri - Ayşegül Akoğuz&Mete Akoğuz

Ayşe Gençer

New member
Üniversite öğrencisi olduğum dönemde aldığım yaratıcı drama dersleri sırasında öğrendim ne kadar gerekli olduğunu.

Bu harika kitap ise okul öncesi ve ilköğretim dönemindeki çocuklar için yazılmış çok sayıda etkinlik içeriyor. Etkinliklerin altında üç başlık detaylı anlatılıyor. Bunlar: Sınma ve oyun, Drama etkinliği, Değerlendirme ve Paylaşım. Ayrıca her etkinlik için bilgilendirme tablosu var. Burada ise şu bilgiler yer alıyor:
Hangi alan ile ilgili olduğu, kazanımları, tema, kavramlar, kazandırılan yaşam becerileri, geliştirilen kişisel nitelikler, bütünleştiren ara disiplin kazanımları, özel eğitim kazanımları ve matertal gibi. Ayrıca kitabın başında yaratıcı drama ile ilgili detaylı bilgilendirici bölümler de var.

Bireysel çalışmalarla birlikte grup çalışmalarına dair de örnekler var. Bu nedenle anneler alabileceği gibi okul öncesi öğretmenleri de faydalanabilir bu kitaptan.

Bunların içinden bazılarını kızımın doğum gününde çocukları eğlendirmek için yapmıştım ki en çok sevilenlerinden birini aklınızda canlanması için de burada paylaşmak istiyorum izninizle.

Bu ısınma çalışmasında kullanılabilecek tanımlama örneklerindenmış gibi yürür çocuk)
*Buz üzerinde yürüme
*Korkmuş gibi yürüme
*Neşeli şekilde yürüme
*Sinirli yürüme
*Ezilmiş domatesler arasında yürüme
*Hızlı yürüme
*Yavaş yürüme
*Topuklu ayakkabı ile yürüme
*İki numara dar ayakkabı ile yürüme
*Beş numara büyük ayakkabı ile yürüme
*Çocuk ayakkabısı ile yürüme
*Çamurda yürüme
*Kurbağa gibi yürüme
*Sırtında yük varmış gibi yürüme
*Maymun gibi yürüme
*Sıcak kumlar üzerinde yürüme
*Ördek gibi yürüme
*Yürümeye yeni başlamış bebek gibi yürüme
*Leylek gibi yürüme
*Yorgun ihtiyar gibi yürüme
*Aslan gibi yürüme
*Tavşan gibi yürüme
*Fil gibi yürüme
*Kedi gibi yürüme
*Uykusu varmış gibi yürüme
*Maça hazırlanan sporcu gibi yürüme
*Yorgun işçi gibi yürüme
*Otobüse geç kalmış gibi yürüme
*Soğukta okula gidiyormuş gibi yürüme
*Boyu üç metreymiş gibi yürüme
*Boyu elli santimmiş gibi yürüme
*Elbiseler bir anda daralmış gibi yürüme
*150 kg ağırlığındaymış gibi yürüme
*Daldan elma toplar gibi yürüme
*Kuş tüyü kadar hafifmiş gib iyürüme
*Elbisesi aşırı bolmuş gibi yürüme
*Denge tahtasındaymış gibi yürüme
*Parmak uçlarında yürüme
*Topuklarda yürüme
*Dışa basarak yürüme
*İçe basarak Yürüme
*Sekerek yürüme
*Fare gibi yürüme

İşte arka kapak yazısı:

"Eğitim, öğretmenlerin çocuklara sözcüklerle anlattıklarıyla değil, çocukların fiziksel ve sosyal çevrede geçirdikleri yaşantılarla gerçekleşir." Maria Montessori Eğitimciler tarafından "yaparak-yaşayarak öğrenme"olarak tanımlanan yaratıcı drama, günümüzde eğitim-öğretim müfredatında yerini almıştır. Çocukların öğrenme süreçlerini kalıcı hâle getirebilmek için, eğitim programlarını çocukların algılarını geliştirecek şekilde düzenlemek ve oyunu da bu sürece dahil etmek gerekir. Yaratıcı drama, oyunlarla öğreterek çocukta eğitim hedeflerinin gerçekleşmesine olanak yaratır. > Elinizdeki kitap, yaratıcı drama alanında edindikleri deneyim ve birikimlerden yola çıkan Ayşe ve Mete Akoğuz tarafından, okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocuklarımızın eğitim süreçlerine katkı sağlama amacıyla hazırlanmıştır. Sadece eğitimcilerin değil, ebeveynlerin de yararlanabilecekleri Yaratıcı Drama Etkinlikleri kitabı, çocukların oynayarak öğrenmelerine büyük katkı sağlayacak.

Sayfa Sayısı: 136

Baskı Yılı: 2011

Dili: Türkçe
Yayınevi: Final Kültür Sanat Yayınları[/COLOR]
[/I][/CENTER]

Ekli dosyalar

• 0000000371512-1.jpg
    0000000371512-1.jpg
    40.9 KB · Görüntüleme: 2