Yardıma muhtaç çocuklar

Duygumetee

New member
merhaba sevgili AP anneleri.. Kaynımın 5 çocuğu var. Anne baba ortaokul mezunu ve kendilerini geliştirmemek için ellerinden geleni yapıyorlar desem yeridir. Baba çocuklara faydalı olmak isteyen ama otoriteyi sertlikte hatta şiddette gören bir baba. anneye karşı da gayet “otoriteli”. haliyle çocuklar da almış başını gidiyor. umursamazlar kavga ediyorlar sürekli ders çalışmak istemiyorlar sürekli tv vs vs. şimdi de ders çalışmak istemediklerinden yakınıp ben öğretmen olduğum için ne yapabiliriz diye soruyorlar. sizce nasıl yaklaşmalıyım bu çocuklar için? anneye adem güneşin kitabından verdim oku diye okudu beğendi ama ben yapamam bunları diyor çünkü tükenmiş bir anne.. ilk etapta kolay gelebilecek nasıl bir önerim olabilir bu çaresiz anneye :(

Duygumetee

New member
yardımcı olursanız sevinirim sevgili [MENTION=3961]Gülbahar Sulu[/MENTION] [MENTION=7821]Esma Işık[/MENTION] [MENTION=5246]baharibeklerken[/MENTION] [MENTION=11744]Hayat yolcusu[/MENTION] [MENTION=15912]entelektüelanne[/MENTION]

Son düzenleme:
Napalım diye sormaları umut verici ama bence bu üstünkörü bir yardım çağrısı gibime geldi. Siz direkt bir şey söylemeyin. Eğer yardım etme güdünüzü yenemeyecekseniz en fazla kitap video önerebilirsiniz. Ama bana kalırsa HİÇBİR ŞEY yapmayın. Elti kesimine olumlu olumsuz hiç bulaşmayın. Siz elti olarak yardım niyetiyle söylediğiniz herhangibir şey aile içinde ters tepebilir.
Bunun yanında çok fazla çocuk var ve hangi bir konuyu anlatacaksınız? Karı koca ilişkisine/aile ortamına dayanan bir mesele...

Bir de bir meseleyi birine anlatırken onu nasıl ne şekilde anlayıp aktaracağını tahmin ederek hareket etmek doğru olan.

Aile sorunlarını asla dinlemeyin. ASLA. Belki bir uzman tavsiye edilebilir en fazla.

baharibeklerken

New member
Bence de uzmana yönlendirmek en doğrusu. Akraba kısmı tavsiyeyi yanlis anlayabiliyor.
Eger hatayı kendinde buluo kendini sorgulama varsa umut olabilir. O da ancak uzmandan bilgi alma şeklinde . Diger turlu cocugu şikayet etme güdüsüyle soruluyor ne yapalım sorusu.

merhaba sevgili AP anneleri.. Kaynımın 5 çocuğu var. Anne baba ortaokul mezunu ve kendilerini geliştirmemek için ellerinden geleni yapıyorlar desem yeridir. Baba çocuklara faydalı olmak isteyen ama otoriteyi sertlikte hatta şiddette gören bir baba. anneye karşı da gayet “otoriteli”. haliyle çocuklar da almış başını gidiyor. umursamazlar kavga ediyorlar sürekli ders çalışmak istemiyorlar sürekli tv vs vs. şimdi de ders çalışmak istemediklerinden yakınıp ben öğretmen olduğum için ne yapabiliriz diye soruyorlar. sizce nasıl yaklaşmalıyım bu çocuklar için? anneye adem güneşin kitabından verdim oku diye okudu beğendi ama ben yapamam bunları diyor çünkü tükenmiş bir anne.. ilk etapta kolay gelebilecek nasıl bir önerim olabilir bu çaresiz anneye :(
Böyle konularda ben de şaşkına dönüyorum. Farkındalık olmadan çözüme ulaşmak neredeyse imkansız. Öncelikle kitaplar vererek farkındalığının artmasını sağlayın bence. Çocukların yaşına göre Adem Hoca’nın kitaplarını önerebilirsiniz. Bir de ben bunları uygulayamam demiş konuştuğunuzda. Önemli olanın sakinlikle sorunları çözmek olduğunu söyleyin. Kitaptaki bilgileri harfiyen uygulamak pek mümkün olmuyor. Önemli olan annelik şefkatiyle hareket edebilmek.
Çok zor durumda kalırsanız bence de uzman tavsiye edebilirsiniz. Çocuklardan şikayetçi insanlar kendilerinin hatalarını görmüyor ve doğruyu söylediğimizde savunmaya geçiyorlar. Bu nedenle yardımcı olmak pek mümkün olmuyor maalesef. İş kendilerine kalıyor herkes kendi yolunu kendi seçiyor. Hatasını görmek istemeyen daha da büyük sorunlarla boğuşuyor. Kolaylıklar ... selametle...