Yaşa göre çocuk hareketleri ve ebeveyn yaklaşımı

mandylion

New member
Merhaba,
Dün akşam Adem Güneş canlı yayınını izlerken şöyle bir şey farkettim; öğrendiğim bilgilerin bazen hangi yaş aralığındaki çocuklar için uygun olduğunu kestirmekte zorlanıyorum.

Örneğin bir kitapta, 3 yaş kıskançlığın yüksek olduğu bir dönem olması sebebiyle oyuncak paylaşımı vb. hareketler beklemenin yanlış bir yaklaşım olduğu yazıyordu. Ya da dün akşamki programda "çocuğun ihtiyacından fazla ilgi vermek ile edilgen hale getirileceği" belirtildi. Gereğinden fazla ilgi vermek kavramında bahsedilen çocuk 2 yaşındaki bir çocuk olamaz bildiğim kadarıyla.

Özetle, genel hatlarıyla 2 yaş çocuğunun doğası, 3 yaş çocuğunun doğası nasıldır?
Bu yaşlardaki bir çocuğa öğretilmesi gerekenler ne seviyededir? Düzen kavramı hangi yaşta kavranabilir, alan kavramı hangi yaşta kavranabilir, davranış eğitimi ne zaman kazandırılabilir, kendi kendine oyun oynamaya teşvik mi etmeli, ya da hangi yaşa kadar dip dibe saatlerce oyun oynanmalı gibi yaşa göre çocuk doğasını öğrenebileceğim bir kitap kaynak arıyorum.

yazaranne

New member
aynen bunları ben de merak ediyorum. mesela çocuk ne zaman annesi olmadan on beş yirmi dk babasıyla dedesiyle dışarı çıkabilir? her dediği kaç yaşa kadar yapılmalıdır?

Tugcem

New member
Ne guzel bir konu acmissiniz! Ben de bu cevaplari oldukca merak ediyorum. Mesela 17 aylik oglum ile surekli oyun oynamaya calisiyorum, ama kendisi bazen bakiyorum ben yanindayken bazen kendi kendine oynayabiliyor, ornegin tencere ve tavalar ile kendi kendie oynuyor, ic ice geciriyor, kapaklarini takip cikariyor vs.. boyle bir durumda oyuna dahil olmaya calismali miyiz yoksa biraz da olsa kendi haline burakmali miyiz? Sevgiler!

mandylion

New member
Adem Bey keşke cumartesi yayınlarından birinde yaşlara göre çocuk doğasını bizlere anlatsa. Ya da yol gösterici bir kitap, kaynak bulabilsek.