Yok böyle bir kitap:"SENİNLE BAŞLAMADI"

Edebiyat

New member
Son günlerde "onarım, yalıtım, yeniden bağlanma" konularına epey merak saldım..Kendimi arıyorum..Çocukluğumu..Nerede kaybolmuşsa oradan çekip çıkarmak için yollara düştüm..Onu bulup sarıp sarmalak için..Ben bir anneyim..Çocuğuma sımsıkı sarıldığım gibi Çocukluğuma da öylece sarılmak istiyorum.. Kimsecikler yıpratamasın artık onu..İncinmesin..Yaralarını iyileştireyim..Evime-kalbime-yönelip masum ben'i bulacağıma inanıyorum..Yaradan bunun için kapılar açmış aslında..Keşif yolculuğumda beklenmedik kapılar çıkardı karşıma..Unuttuğum bir çantam..ve içinde kardeşimin unuttuğu bir kitap: SENİNLE BAŞLAMADI:Kalıtsal Aile Travmalarının Kim Olduğumuza Etkileri ve Sorunların Üstesinden Gelmenin Yolları/Mark Wolynn..saat şu an 01:33...,yeni yeni başladım kitaba..daha ilk sayfalar bende hayranlık bıraktı..ve bu forumda olan herkesin okumasını gönülden arzuladığım için heyecanla paylaştım:)Umarım çocukluğumuzu iyi etmeye vesile olur.
Kitapta gördüğüm bir cümleyi de yazıp çekileyim aradan: "Bilincinize getirMEdiğiniz her şey karşınıza kader olarak çıkar"

Son günlerde "onarım, yalıtım, yeniden bağlanma" konularına epey merak saldım..Kendimi arıyorum..Çocukluğumu..Nerede kaybolmuşsa oradan çekip çıkarmak için yollara düştüm..Onu bulup sarıp sarmalak için..Ben bir anneyim..Çocuğuma sımsıkı sarıldığım gibi Çocukluğuma da öylece sarılmak istiyorum.. Kimsecikler yıpratamasın artık onu..İncinmesin..Yaralarını iyileştireyim..Evime-kalbime-yönelip masum ben'i bulacağıma inanıyorum..Yaradan bunun için kapılar açmış aslında..Keşif yolculuğumda beklenmedik kapılar çıkardı karşıma..Unuttuğum bir çantam..ve içinde kardeşimin unuttuğu bir kitap: SENİNLE BAŞLAMADI:Kalıtsal Aile Travmalarının Kim Olduğumuza Etkileri ve Sorunların Üstesinden Gelmenin Yolları/Mark Wolynn..saat şu an 01:33...,yeni yeni başladım kitaba..daha ilk sayfalar bende hayranlık bıraktı..ve bu forumda olan herkesin okumasını gönülden arzuladığım için heyecanla paylaştım:)Umarım çocukluğumuzu iyi etmeye vesile olur.
Kitapta gördüğüm bir cümleyi de yazıp çekileyim aradan: "Bilincinize getirMEdiğiniz her şey karşınıza kader olarak çıkar"

Yüreğinize sağlık...benim de duygularım a tercüman oldunuz.

Edebiyat

New member
Yüreğinize sağlık...benim de duygularım a tercüman oldunuz.��
Annemle arama bir duvar örmüşüm maalesef..nasıl aşacağımı bilmediğim bir konu olmuştur hep benim için.. Bu kitabı biraz karıştırınca anneme haksızlık ettiğimi gördüm aslında..çözüm tekniklerini iyice anladığımda anneme sımsıkı sarılacağıma inanıyorum!

Edebiyat

New member
Hayatın Akışını Kesen Dört Bilinçaltı Teması
1.Ebeveynle birleşmek
2.Ebeveyni reddetmek
3.Anneyle kopan bağ
4.Anne-babamız dışında aile sistemimizdeki bir aile bireyi ile özdeşleşmek

Edebiyat

New member
1.Ebeveynlerden birinin duyguları, davranışları veya deneyimleri ile kendinizi birleştirdiniz mi?
"Ebeveynlerinizden biri duygusal, fiziksel veya psikolojik açıdan mücadele ediyor muydu? Onların acı çektiğini görmek sizi incitiyor muydu? Bugüne kadar diğerine karşı bir ebeveynin tarafını tuttunuz mu?Diğer ebeveyni incitmekten korktuğunuz için ebeveynlerinizden birine sevginizi göstermekten çekindiniz mi?
Birçoğumuz ebeveynlerimizin acısını bilinçsizce üstleniriz.Çocukluğumuzda muhtemelen düzelterek veya paylaşarak onların mutsuzluğunu dindirebileceğimizi hayal ettik.Eğer biz de taşırsak onlar tek başlarına taşımak zorunda kalmayacaklardı.Fakat bu hayali bir düşünce şekliydi ve sadece daha çok mutsuzluğa sürüklüyordu. Mutsuzluğun ortak modelleri dört bir yanımızdadır.Üzgün anne, üzgün kız; saygı gösterilmemiş baba, saygı gösterilmemiş oğul.Ebeveynlerin ilişki takıntıları çocukları tarafından aynalanmaktadır.Kombinasyonlar sonsuzdur.
Ebeveynlerimizin yüklerini taşıma veya paylaşma girişimimizle aile acısını devam ettirmiş oluruz ve bizim için ve bizden sonraki nesiller için mevcut olan yaşam gücünün akışını keseriz."

Annemle arama bir duvar örmüşüm maalesef..nasıl aşacağımı bilmediğim bir konu olmuştur hep benim için.. Bu kitabı biraz karıştırınca anneme haksızlık ettiğimi gördüm aslında..çözüm tekniklerini iyice anladığımda anneme sımsıkı sarılacağıma inanıyorum!

Merhaba alıntılarınızı beğeniyle okudum, teşekkür ederim paylaşımınız için. Yazar ve kitap hakkında, ekolleri hakkında hiç bişgim yok ama şunu söylemeden geçmek istemedim; Alice Miller "yetenekli çocukluğun dramı" kitabında; çocukluk yaralarımızı bahane bulmaksızın, kimseyi aklamaksızın düşünüp kabul etmemizin bizi "kendimiz olmaya" kavuşturacağını söyler. Yani örneğin annem de beni dövmüş ama o da az çekmemiş napsın, ona da yazık diye yine annemizi koruyup o çocuğun/çocukluğumuzun yasını gölgelemenin süreci tıkadığından bahseder. Tam anlamıyla o acıyo ve hisşerimizi hissedip kendimize sarılmalı der.

Ama tabi onarım gerçekleştikçe gelen bir görü yeteneğiyle sanırım insan öfkelenmiyor, anlamaya anlamlandırmaya çalışıyor ve Peygamber efendimizin de dediği gibi "bilmiyorlar.. bilselerdi yapmazlardı" kıvamına geliyor. Annesine sarılıyor evet.. ama önce kendisini iyi ederek.

Sürecinizin neresindesiniz bilmiyorum ama başında olanlar için paylaşmak istedim.

Sevgilerimle

Edebiyat

New member
Merhaba alıntılarınızı beğeniyle okudum, teşekkür ederim paylaşımınız için. Yazar ve kitap hakkında, ekolleri hakkında hiç bişgim yok ama şunu söylemeden geçmek istemedim; Alice Miller "yetenekli çocukluğun dramı" kitabında; çocukluk yaralarımızı bahane bulmaksızın, kimseyi aklamaksızın düşünüp kabul etmemizin bizi "kendimiz olmaya" kavuşturacağını söyler. Yani örneğin annem de beni dövmüş ama o da az çekmemiş napsın, ona da yazık diye yine annemizi koruyup o çocuğun/çocukluğumuzun yasını gölgelemenin süreci tıkadığından bahseder. Tam anlamıyla o acıyo ve hisşerimizi hissedip kendimize sarılmalı der.

Ama tabi onarım gerçekleştikçe gelen bir görü yeteneğiyle sanırım insan öfkelenmiyor, anlamaya anlamlandırmaya çalışıyor ve Peygamber efendimizin de dediği gibi "bilmiyorlar.. bilselerdi yapmazlardı" kıvamına geliyor. Annesine sarılıyor evet.. ama önce kendisini iyi ederek.

Sürecinizin neresindesiniz bilmiyorum ama başında olanlar için paylaşmak istedim.

Sevgilerimle
Çok teşekkür ederim.Kendi ben'ini bulmak için ebeveynle ilişki onarımı aslında temel konusu kitabın.. Aslında size ulaşıp konunun sizin forumlardan birine aktarılmasıydı gönlümden geçen.. Okuduğum her satır onarım için âdeta..daha çok kişiye yardımcı olsun isterim!Bana çok iyi geldi;)

Edebiyat

New member
2.Ebeveynlerinizden birini yargıladınız, suçladınız, reddettiniz veya biriyle iletişiminizi kestiniz mi?
Eğer hayatı tamamen kucaklamak ve neşeyi deneyimlemek istiyorsak, tamamen derin ve tatmin edici ilişkiler istiyorsak, sağlıklı olmayı arzu ediyorsak; içimizde kırgınlık hissi olmadan, ilk olarak ebeveynlerimizle bozuk olan ilişkilerimizi onarmamız gerekir.
Anne- babalarımız ve yaşadıkları veya kalıtsal travmaları tedavimiz için bir anahtar barındırır.."

Son düzenleme:

bumerang16

New member
Merhabalar ,
Ben de bu kitabı alıp mutlaka okuyacağım,teşekkürler [MENTION=11399]Edebiyat[/MENTION]
Bunun yanı sıra çocukluk yaralarının farkına varmak ve çözümlemek için size okuyup ufkumu açtığına inandığım "Zor Bir Ailede Büyümek" kitabını kesinlikle tavsiye ederim.
Yazarları olan Susan Forward, Craig Buck yaptıkları terapiler ışığında anne-babaları gruplandırıyor,tanımlıyor,sorunu ortaya koyduktan sonra ise hangisiyle nasıl başedilebileceğini,kendimizi nasıl koruyup çocukluk yaralarımızı nasıl iyileştirebileceğimizi anlatıyor.
Küçüklük fotoğraflarıma bakardım ve sevmezdim kendimi,en iyi ihtimalle bişey hissetmezdim,bu kitabı okuyup farkındalık kazandıktan sonra küçüklük fotoğrafıma baktığımda içimden sevgi fışkırıyor,şefkat duyuyorum,o küçük kızı sarıp sarmalamak,mutlu etmek korumak için çabalamak istiyorum.
Eminim size de iyi gelecektir.