Zeytinyağından Pişik Kremi

baharibeklerken

New member
Bir süredir paylaşmak istiyordum ,sudokremin yerini alan kremimizi 2 3 aydır kullanıyoruz.

Zeytinyağı cilde masaj, Pişik vb her alanda guvenle kullanilabilecegini bilsemde uygulama da zor oluyordu. En büyük sebebi ise alt değiştirme vb gibi acil durumlarda dökülmesi riski. Bu tarifte zeytinyağının krem kıvamında olmasi kullanım kolaylığı sağladı içim rahatladı. Bebeğimde, Banyo sonrası masaj, kızarıklıkta krem , pisik vb her alanda kullanıyorum. Hem de altını değiştirken açtığımda oğlum kutuyu alıp parmak parmak çıkarması yemesi beni eskisi kadar germiyor. Kendimi sakin ol o sadece zeytinyağı ve balmumu, yenebilir diye teskin ediyorum :)

Ölçmedim ,tahmini Yaklaşık ölçüler
Bir cay bardağına yakın zeytinyağı için yarım kibrit kutusu kadar balmumu.

Zeytinyağını cezvede içine biraz balmumu koyuyor hafif ısıtıyorsunuz ( benmari usulü daha uygunmus ) . Balmumu eriyince içine isterseniz bebege uygun kokulu bir yağdan ( her yağ uygun olmuyormuş dikkat, ben Hindistan cevizi ve portakal yagindan kullandim ) birkaç damla damlatiyorsunuz. Iyıce karıştırıp kutuya ( cam varsa daha uygun, plastik kullacaksaniz biraz daha sogumasi iyi olur ) dökuyorsunuz. Tamamen soguyunca donmus oluyor.
Burda kıvamı balmumu veriyor. Ilk yaptığım kutuda aldigim sitedeki verilen ölçüye uymaya calissamda bana çok koyu geldi, biraz zeytinyağını artirdim. Sonraki yaptığım kutuya çok az balmumu kullandım, istediğim kivam kutudan dökülmesin yeter, kolayca surulsun sıvı kısmı çok olsun idi. Bu verdiğim ölçü son hazirladigima göre. Bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı ile denemeler yaparak kendi kivaminizi bulabilirsiniz.

Başka bir kutuya fazlaca portakal ve Hindistan cevizi yağı koyduğum kremde kendim icin,el ve yüzümde kullaniyorum çoğunlukla.
Linklerini vereceğim yerlerden detaylı bilgi alabilir başka alanlarda da kullanılabilecek fikir edinebilirsiniz.
Doğal Anneyim: Evde kolay bebek pişik kremi yapımı
Bitki Yağı ile Merhem Yapımı | Meyvelitepe - Çılgın Kalabalıktan Uzak
Meyvelitepe den guzel şeyler öğrendim, fırsat buldukça paylaşmak istiyorum . Bahsetmeden geçemiyorum :) Bahar temizliği başlığında temizlik enzimi yapımına bakabilirsiniz.

Son düzenleme: