Zorbalik

Geçen gün 12 yaşındaki kızıma 13 yaşındaki bir kız otobuste oturduğu yerden kalkmasını ve oraya kendisinin oturacağını sebebinin ise daha önce inecegini sert ve patavatsız bir dille istemiş.Bunu reddeden kızıma ise kalkmazsa saçlarını yolacağını söylemiş ve yine red cevabı alınca kızımın omzuna bir yumruk atmış.Kızım ise ona ne dille ne de başka bir şekilde karşılık vermemiş.Eve gelip bana anlattı.Sizce kızım bu durumda ne yapmalıydı?Kızım bu durumda ezik duruma düşmüş oldu mu? Olayın devamını da anlatacağım.Daha sorularım olacak.Çünkü ilk defa böyle bir durumdan çok etkilendim.

lalegulinci

New member
Ah bu toplum ne vakit kökten bir nezakete ulaşır acaba? Ne vakit bir çocuk diğerine zorbalık gösterecek kadar kendisi de şiddet görmez artık şu dünyada?

Hem takdir ettiren hem de soru işareti bırakan bir tutum olmuş kızınınki. Bravo, eğer sadece garipseyerek baktı ve ezilmişlikle susmadıysa. İçinden bu da böyle birisi yazık, gibi olgunlukta düşündüyse. Ama ah vah, eğer kendini ezilmiş ve güçsüzleştirilmiş hissedip edilgenlikle susmuşsa.

Tam nedir o anki tavrı siz sezinleyebildiniz mi kızınızın anlattıklarından? Önemli olan kendisini ezilmiş ve gücü yetmezmiş hiç bir şey söyleyemezmiş zaten gibi hissedip hissetmemesi. Olayın devamı ve detayı nasıl gelişmiş?

Sevgi Alem

New member
Böyle kişilik bozukluğu hırslı öğrenciler var toplumda malesef efeleniyor ergenlikte kendilerini birşey sanıyorlar.

Evet arkadaşlar kızıma neden sende vurmadın dediğim zaman,ona daha önce söyledigim sözun aklina geldigini,birine vurma suçsuzken suçlu duruma düşersin dediğimi söyledi.içime bir pişmanlık çöktü.Ondan çok büyük bir olgunluk beklemişim.Birde konunun devamını sizlere anlatayım.Bende ilk ailesine şikayet etmek yerine kızın mesengerını bulup ona mesaj yazdım ki buda ikinci pişmanlığım.Ona kizimla ne problemin var neden böyle yaptın kızım sana ne yaptı dedim. Oda kendince yaptiginin haklı oldugunu savunarak kızımın ona banane demesini sebeb göstermiş,o na göre bu tavrı ona ters gelen bir hareketmiş,kendinin kişilik yapısı buymuş gibi çocukca şeyler yazdı,ben yine ona yaptıginin yanlış oldugunu ve bir daha bir problemi olursa kizimla beni aramasını söyledim,o ise bana madem kızınız korktu bir daha yapmam demez mi?bir pişmanlıkta burda yaşadım,kendi kızımı küçük düşürmüş olmadım mı?bu duruma hiç karışmayıp onun kendisinin halletmesini istemelimiydim?cevap verin çünkü devamı daha da vahim....

Evet arkadaşlar kızıma neden sende vurmadın dediğim zaman,ona daha önce söyledigim sözun aklina geldigini,birine vurma suçsuzken suçlu duruma düşersin dediğimi söyledi.içime bir pişmanlık çöktü.Ondan çok büyük bir olgunluk beklemişim.Birde konunun devamını sizlere anlatayım.Bende ilk ailesine şikayet etmek yerine kızın mesengerını bulup ona mesaj yazdım ki buda ikinci pişmanlığım.Ona kizimla ne problemin var neden böyle yaptın kızım sana ne yaptı dedim. Oda kendince yaptiginin haklı oldugunu savunarak kızımın ona banane demesini sebeb göstermiş,o na göre bu tavrı ona ters gelen bir hareketmiş,kendinin kişilik yapısı buymuş gibi çocukca şeyler yazdı,ben yine ona yaptıginin yanlış oldugunu ve bir daha bir problemi olursa kizimla beni aramasını söyledim,o ise bana madem kızınız korktu bir daha yapmam demez mi?bir pişmanlıkta burda yaşadım,kendi kızımı küçük düşürmüş olmadım mı?bu duruma hiç karışmayıp onun kendisinin halletmesini istemelimiydim?cevap verin çünkü devamı daha da vahim....
İyi geceler konunuza yeni rastlıyorum. Son durumunuzu bilmiyorum ama belki bir katkım olur diye yazmak istedim
Sanırım bu durumda çocuğumuza kararlı ve dik durmayı ogretmemiz gerekiyormuş . Ama bunu yaparken sen de vur veya vurma diye yönlendirmek değil de sana birinin vurmasına izin verme demek gerekiyormuş. Örneğin karşısındaki kişinin elinden tutup sen bana vuramazsin diye dik bir duruş sergilemesini sağlamak gerekiyormuş. Özgüveni yerinde görünurse sanırım bu karşı taraf için de geri adım atmasını sağlayabilir.

Edebiyat

New member
Böyle kişilik bozukluğu hırslı öğrenciler var toplumda malesef efeleniyor ergenlikte kendilerini birşey sanıyorlar.
Ufacık çocuğa kişilik bozukluğu ifadesi yapıştırılmış olması içimi acıttı..Herkes şanslı doğmuyo maalesef.. Belki annesinden babasından her gün şiddet görüyodur..o psikolojiyle okula gidip geliyordur..Bir dakika öncesinde ne yaşadı bilemiyoruz.. Belki de okulda öğretmenin tacizine uğradı..daha birçok şey..o çocuğun şanssızlığı belki de sizin çocuğunuz olmaması..bilemeyiz o zorba dediğimiz çocuğun asıl problemini..nefis sadece kendi çocuğunu koruma eğiliminde.. Belki herkeste böyle.. Ama bu düşünce değişmedikçe kendi çocuğumuzu dilediğimiz kadar mükemmel yetiştirelim, yine olmaz..Kendi çocuğumla birlikte kaç çocuğu kurtarabilirim..asıl mesele bu olmalı...