Adem Hoca: Çocuk annenin gözyaşını görürse duyarlılık kazanır

HeM

New member
Merhaba
Adem Hoca güvenli bağlanma 130 telegramda 1. videoda annesinin ağlayan gözlerini gören çocuk duygu dünyasını-his dünyasını derinlemesine açar diyor. annenin yavrusuna gözyaşlarını göstermesinin yanlış olmadığını aksine bağlanma açısımndan çok özel bir an olduğunu söylüyor.

siz ne düşünüyorsunuz hiç yavrularınıza gözyaşınızı çaresizliğinizi gösterdiniz mi hiç, tepkileri ne oldu, duygu dünyalarına yansıyışı ne oldu dersiniz?

***Ben biraz önce Adem Hocanın dediklerini düşünerek saklamadıım gösterdim çaresizliğimi gözyaşımı yavruma direk sustu duruldu sakinleşti konuşturmaya çalıştım penceremizin önüne gelen kuşlardan bahsettik biraz ve biraz sonra uyudu bilmiyorum ki ben iyi bi şey mi yaptım naptım Adem Hocanın önerdiği bu muydu :confused:

Htc

New member
Oglumla yeniden guvenli baglanma yolundayiz bugun dokuzuncu gunumuz dokuz aylik kardesine oyuncak firlatti daha once olsa bagirir cagirir kucugumu kucagima alirdim buyugunu aldim baska bi odaya gectim okadar caresiz ve neyapacagimi bilemez halde goz yaslarimi tutamadim ogluma sikica sarildim aglama anne aglama dedi daha onceki zamanlarda aglasamda uzulsemde hiiiiic umrunda olmazdi

Htc

New member
Birde ben ogluma arada sesimi yukselttigimde egilip hata yaptigimi soyleyip ozur diliyorum ama o bende hataliydim yada soyle yapmistim deyip ozurdilemiyo acaba dort yasinda bu algida degilmi

HeM

New member
Oglumla yeniden guvenli baglanma yolundayiz bugun dokuzuncu gunumuz dokuz aylik kardesine oyuncak firlatti daha once olsa bagirir cagirir kucugumu kucagima alirdim buyugunu aldim baska bi odaya gectim okadar caresiz ve neyapacagimi bilemez halde goz yaslarimi tutamadim ogluma sikica sarildim aglama anne aglama dedi daha onceki zamanlarda aglasamda uzulsemde hiiiiic umrunda olmazdi

canımm maşallah ona gözlerim doldu okurken doğru yaptım galiba alışık olmadığım bi şey olunca bilerek çaresizliğimi gösterirken çekindim ama Adem Hoca'ya güvendiiğimden yine de denedim geçen günse bilmeden denemiştim Adem Hocanın bu önerisini bilmiyordum o zaman şöyle oldu: kızım da geçen gün uyku saatiydi altını değiştirmem lazım itiraz ediyor ..vs bi sürü şey vardı o an kızım odadan ayrılınca çaresizlikle yatağa attım kendimi ağlamaya başladım kızım odaya girince hemen toparlandım ona yöneldim deminki karşı gelen kızdan eser yoktu "anne hadi gel önce emziğimi bulalım sonra altımı değiştirelim sonra uyuyalım " dedi ve teslim etti kendini bana
Şimdi düşünüyorum da benzer şeyler çok yaşamışız ona yansıtmadığımı sanıyordum sadece içimde yaşıyordum ama o zamanlarda da gelip yanağımı okşamıştı sevgi gösterileri yapmıştı her defasında <3 :)

HeM

New member
Birde ben ogluma arada sesimi yukselttigimde egilip hata yaptigimi soyleyip ozur diliyorum ama o bende hataliydim yada soyle yapmistim deyip ozurdilemiyo acaba dort yasinda bu algida degilmi

kızım iki buçuk yaşında hata yatığımda eğili gözlerine bakıp özür diliyorum bilmiyorum algılıyor mu ama hissediyor "tamam tamam" diyor "üzülme" ...vb şeyler

Hıı ekliyim bir de yanağımı okşuyor :)

Son düzenleme:

Sabah

New member

Ama Sevgili Htc bakin kendiniz soylemissiniz sesimi yukselttigim icin ozur diliyorum, diye. Siz hatali iken cocugunuz sizden nicin ozur dilesinki?

Sabah

New member
Adem Bey'in burada kastettigi sey durduk yere gozyasi göstermek degil tabii. Yasamin dogal akisinda sizi aglatan durumlarda buna sahit olmasinda bir sakinca yok. Lakin anlatmak istedigi su degil; bazi anneler gozyaslari ile çocuklarını adeta esir aliyorlar, bir cesit psikolojik baski altina aliyorlar. Anne agliyor, musebbip olarak esini, kaynanasini gosteriyor ornegin. Cocukta da musebbibe karsi kin birikiyor. Bu cok hatali bir tutum. Musebbib gosterilmeden duyguya dikkat cekilmeli. Bu konuyu ziyaret eden annelere not olarak dusmus olalim.

Htc

New member
Elif hanım benim sesini yükseltmem sebepsiz olmuyo tabiki herne olursa olsun doğru olmadığını artık bildiğim için özürdiliyorum örneğin odasındaki demir arabaları duvarlara kapılara fırlatınca gecenlerde ses tonum yükseldi öÜr diledim sarıldım ama ondan ses yok bunu demek istedim

Kubescnr

New member
Ben ağlarken en başından beri hislerimi saklamadım oglumdan hep sildi gözyaslarımı terkin etti beni henüz 4 yaşnda

Beyazyunus

New member
Ben de hic saklamadim. Su an 18 aylik. Ilk gunden beri ben agladigimda hep o da aglamakli olurdu &#55357;&#56469; bende ona duygularimi anlatirim. Anne uzuldu ama seninle ilgisi yok filan diye anlatirim. Buyumeye basladi artik. Hemen aglamiyor &#55357;&#56842; yanima geliyor ve anlamaya calisiyor.

havuçtatlısı

New member
ben de çok ağladım kızlarımın yanında, her gördüklerinde bana destek olmaya çalıştılar ve onların her bu halini görünce daha çok sevdim çocuklarımı ve şükrettim, beni her gün daha iyi ettiler.
benim ilacım gibi oldular. çok şanslıyım...

ceva

New member
ben kuukken annamle babam kavga etdiyinde annem aglardi.ben simdi dusunuyorum keski annem bana bunu bildirmeseydii.hatirlamiyorum ony teselli ede biliyorduk yoksa yok.amma buyuyunce sevgimi icime bastiran cocuk oldum.anneme karsi.diger insablara karsi boyle degilim.hep annemi opub oksamak istedim amma brceremedim.simdi artiq kocaman adamim bunu bir az actim yani simdi oper kucaklarim amma gencliyime kadar yapamadim.annem biliyorum benim gic bir zaman ona destek olmadigimi dusundu hep.sizce annem neyi yalniz yapdi?ben de kizima boyle yapmaq istemiyorum

anılın-annesi

New member
ben de dün akşam eşimle tartışıp tutamadım kendimi ağladım, oğlum da benle birlikte ağlayıp ; anne ağlama bak ben de çok üzülüyorum dedi[4 yaşında daha] ben ağlayınca o da ağlıyor

Merhaba sevgili [MENTION=1213]Htc[/MENTION] benim 3,5 yaşındaki oğlum ben ona kızdığımda özür dilediğim zaman bazen o da benden özür diliyor. Böyle bir durumda benim içim yanıyor. Hataların hepsi Benin özür diliyorum demesi Benin onda suçluluk duygusu bıraktığımı hissettiriyor. Hangisi göğsü ben de öğrenmek istiyorum. [MENTION=3961]Gülbahar Sulu[/MENTION] ve diğer arkadaşlar