Çocuklarla oyun oynamaya ne zaman başlamalı?

yazaranne

New member
merhaba
6 aylık bir kızım var.
Oyun kurma yaşı gelmeden henüz anlamasa da anlata anlata oyun oynamalı mıyım? Bunun ileriki yaşları için faydası olur mu sizce?

Merhaba :)

Oyun oynama çocukla eşsiz bir iletişim ve bağlanma aracı. Altı aylık bebek ile gözden kayboldu oyunu gibi(cee) mimiklerizi kullandığınız oyunlar, ses çıkartmalı oyunları gibi çeşitli oyunlar oynanabilir. Yumuşak materleri beraber keşfetme, elleme ısırma:) bunlar çocuğunuz için hep birer oyundur. Bu dönemde başladığınız oyunlar aylar geçtikçe, farklı materyalleri dahil ederek devam eder. Oyunda amacımız yanında olmak, dahil ettiği kısımlarda dahil olmak, onun tatlılığını oyun esnasında dahada keşfetmek. Adem hocamın sorduğu bir soruyu unutmuyorum. " çocukla oynamaktan mı mutluluk duymak? Yoksa onun mutluluğundan mı mutluluk duymak?" Oyun onun mutluluğunu gözlemyebildiğimiz, ona doğru doğru derinleşebileceğiz çok güzel bir yer.. O büyüdükçe içinizdeki doğal oyun arkadaşlığını keşfederek sizde onunla gelişeceksiniz... Bebeğinizle çokk keyifli zamanlar diliyorum :)

yazaranne

New member
@ardacansızoğlu [MENTION=1062]Arda Cansızoğlu[/MENTION] bir mesajınızda evimde tv tablet gibi şeyler yok çocuklarla oyunla vakit geçirdiğinizden bahsetmişsiniz. Ben sizin tecrübelerinizi merak ettim bu konuda. Ne zaman oynamaya başladınız, nasıl oynuyorsunuz, ne tür oyuncakları ve oyunları tercih ediyorsunuz? Biraz detaylı bahsedebilir misiniz? Ve tavsiye edeceğiniz kitaplar var mı oyunla ilgili? Teşekkürler Allah razı olsun

Son düzenleme:
[MENTION=266]sevgi[/MENTION]li yazaranne..oyun cocugun hayati kesfettigi.enonemli platform bence..hem anne hem babanin cocukla bag kurmakta kullanabilecegi yegane yol..
evimizin icindeki herse,y oyuncaga donesebilir ..yeter ki biraz ne yapabilirim diye kafa yoralim..ben heriki emanetim de de ortalama ayni yolu takip ettim..ilk cocuguma hamileyken internetten genis bir arastirma ile kendime arsiv olusturdum..yerli yabanci pekcok annenin blogu bu konuda bana cok yardimci olmustur..Montessori materyallerini ve egitim sistemlerini epey arastirarak,ne yapilabilir,ne oynanabilirin cevabini aradim.epey..
sonra indirdigim fotolarin,aktivitelerin,faaliyetilerin hepsini kendimce yorumlayarak evde basamak basamak uyguladim..
ornegin:5_6aydan itibaren
1,minik pet siselere az as pirinc,nohut,pirinc,makarna,misketgibi farkli ses cikartacak seyler koyarak
2,8_9ay gibi bu siselere gida boyasiyla renkli sular koyup evde bowling oynayarak,ki 2yasa kdr severek oynayacakalri bir oyun
3,ponponlardan renk ayrimi
4,dugmelerden ip gecirme
5,kendi puzzle.ni kendin yap
6,magnetli oyunlar
7,minik toplardan renk ayriimi
8,makarna boyama
9,patates baski,ip baskisi
10,kendi hamurunu yapma
11,mevsime gore activity...
yani burda saymakla bitmeyecek aktivite bulablrsiniz..illaki.oyuncaga ihtiyacimiz yok..bazen tum gun ev isi de oyuna donusebilir..
camasri.durmek,sermek,toplamak,bazen coraplarin kime ait oldugunu sorarak eslestirme yapmak,bazen bi patatesi verip dogramasi icin (3yasinda)firsat tanimak,bazen kasik.tavadan muzik grubu kurmak.,yastiklardan masa altlarina yapilabilecek Hersey...
hepsini saymam imkansiz..
ama hersey oyun olmali ki bizler anne olarak eglenceli ve sempatik gelelim cocuklara..
benim kendimce bir sloganim var..""arda hedefin herzmn empatik ve sempatik bir anne olmak olsun"lutfen..
kendimi motive ederken hep ""arda anneye"soyledigim budur..
hem anne babalikta biraz cilginliga,biraz uretkenlige,biraz muziplige,biraz zamani genisletmeye ve bol bol okuyarak fikir edinmeye ihtiyac yok mu?
anne baba olarak.kendimizi hergun,hergun ve hergun nasil yeniledigimiz bence cok onemli..sonrasinda isler yoluna giriyor zaten Allahin izniyle..
birde oyunsuz iletisimden bahseder Adem hoca ki en keyifli kisim belki.kendi hatiralarimizi anlatmak cocuga..kendi cocuklugumuz,yaramazliklarimizi,uzuntulerimizi,sevinclerimizi,bayramlarimizi..nasil ddikkatle dinlediklerini gormek dunyalara bedel..
cocukla dogrudan iletisim icin harika bir yol..guvenli baglanma kitabinda bahsetmistir..herkesin kutuphanesinde olmasi gereken bir kitap..
cocugunuzla keyif dolu vakitler gecirmeniz,harika hatiralar biriktirmeniz duasi ile..

Allah yar ve yardimcinz olsun..

Son düzenleme:

yazaranne

New member
[MENTION=266]sevgi[/MENTION]li yazaranne..oyun cocugun hayati kesfettigi.enonemli platform bence..hem anne hem babanin cocukla bag kurmakta kullanabilecegi yegane yol..
evimizin icindeki herse,y oyuncaga donesebilir ..yeter ki biraz ne yapabilirim diye kafa yoralim..ben heriki emanetim de de ortalama ayni yolu takip ettim..ilk cocuguma hamileyken internetten genis bir arastirma ile kendime arsiv olusturdum..yerli yabanci pekcok annenin blogu bu konuda bana cok yardimci olmustur..Montessori materyallerini ve egitim sistemlerini epey arastirarak,ne yapilabilir,ne oynanabilirin cevabini aradim.epey..
sonra indirdigim fotolarin,aktivitelerin,faaliyetilerin hepsini kendimce yorumlayarak evde basamak basamak uyguladim..
ornegin:5_6aydan itibaren
1,minik pet siselere az as pirinc,nohut,pirinc,makarna,misketgibi farkli ses cikartacak seyler koyarak
2,8_9ay gibi bu siselere gida boyasiyla renkli sular koyup evde bowling oynayarak,ki 2yasa kdr severek oynayacakalri bir oyun
3,ponponlardan renk ayrimi
4,dugmelerden ip gecirme
5,kendi puzzle.ni kendin yap
6,magnetli oyunlar
7,minik toplardan renk ayriimi
8,makarna boyama
9,patates baski,ip baskisi
10,kendi hamurunu yapma
11,mevsime gore activity...
yani burda saymakla bitmeyecek aktivite bulablrsiniz..illaki.oyuncaga ihtiyacimiz yok..bazen tum gun ev isi de oyuna donusebilir..
camasri.durmek,sermek,toplamak,bazen coraplarin kime ait oldugunu sorarak eslestirme yapmak,bazen bi patatesi verip dogramasi icin (3yasinda)firsat tanimak,bazen kasik.tavadan muzik grubu kurmak.,yastiklardan masa altlarina yapilabilecek Hersey...
hepsini saymam imkansiz..
ama hersey oyun olmali ki bizler anne olarak eglenceli ve sempatik gelelim cocuklara..
benim kendimce bir sloganim var..""arda hedefin herzmn empatik ve sempatik bir anne olmak olsun"lutfen..
kendimi motive ederken hep ""arda anneye"soyledigim budur..
hem anne babalikta biraz cilginliga,biraz uretkenlige,biraz muziplige,biraz zamani genisletmeye ve bol bol okuyarak fikir edinmeye ihtiyac yok mu?
anne baba olarak.kendimizi hergun,hergun ve hergun nasil yeniledigimiz bence cok onemli..sonrasinda isler yoluna giriyor zaten Allahin izniyle..
birde oyunsuz iletisimden bahseder Adem hoca ki en keyifli kisim belki.kendi hatiralarimizi anlatmak cocuga..kendi cocuklugumuz,yaramazliklarimizi,uzuntulerimizi,sevinclerimizi,bayramlarimizi..nasil ddikkatle dinlediklerini gormek dunyalara bedel..
cocukla dogrudan iletisim icin harika bir yol..guvenli baglanma kitabinda bahsetmistir..herkesin kutuphanesinde olmasi gereken bir kitap..
cocugunuzla keyif dolu vakitler gecirmeniz,harika hatiralar biriktirmeniz duasi ile..

Allah yar ve yardimcinz olsun..

Çok teşekkürler ilham oldunuz bana
Harika, anlattıklarıniz