Güvenli bağlanma

fatmayüsra

New member
Hayırlı günler
Ben çalışan bir anneyim.2,5 yaşında oğluma ve kızıma 1 gün bakıcı,4 gün baba ve 2 gün ben bakıyoruz.Oğlumla hep bizim yatağımızda yattı.Güvenli bağlanmayı bilmiyordum.Oğluma ve kızıma ani öfke patlamalarım oluyordu bunu azalttım hiç olmayacak seviyeye getirmeye çalışıyorum.9 aya kadar ben baktım daha sonra işe başladım.
Oğlumla güvenli bağlandık mı,yanlışlarım varsa düzeltmeye çalışıyorum.
Sabah yaşadığım bir olay kafama takıldı.Önceleri ondan kaçarak işe giderdim şimdi vedalaşarak gitmeye çalışıyorum.Babası evde olunca arabayla önce beni işe sonra ablayı okula bırakır eve dönerler çoğu zaman.Bugün bakıcıyla kalacaktı.Ablasının servisi gelince önce hep beraber gidelim dedi. ablası gidince anne sen gitme diye ağlamaya başladı.Ne dediysem olmadı gitme dedi.Sonra oğlum oyuncaklarını alalım bakıcı teyzenle git orda oyna ben gelecem dedim bi anda tamam dedi aldık mutlu bir şekilde gitti.Uyanınca bana sorar işe gidecek misin bugün der ben onu kucağıma alırım gidecem ama sonra koşarak sana gelecem derim biraz morali bozulur ben ona sarılırım sonra biz sizi götürelim der babasıyla bizi bırakırlar dönerler.Acaba çocuğun davranışlarına göre güvenli bağlandık mı?
Birde ona veya kızıma neden işe geldiğimi nasıl açıklamam gerekir .

kardelen2389

New member
Bu soruyu bende merak ediyorum oğlum 26 aylık biraz büyüyünce çalışma diyebilir doğru cevap ne olmalı. Ben öğlenciyim vedalaşıp çıkıyorum stres yapınca ben sıkıntı yaşayabiliyorum. Ama oğlumun yerine koyunca kendimi haklı olarak duygularını anlamaya çalışıyorum . iyice kucaklayıp seviyorum son anda gitmemi istemiyorsun biliyorum bende seni bırakmak istemiyorum fakat gitmek zorundayım ama akşama gelecem deyip gidiyorum. Bazen bende geleyim diyor nasıl cevap vermem lazım büyüdükçe kendi yöntemleriyle direnecek faekındayım