Kac yas farki olmali

Seva

New member
2,3 cocugu olan annelerimize soruyorum kac yas farki olmasi daha iyi?mesala 1 yas oldugunda zormu oluyo?

suhande

Member
Hocam ne demiş dinlemedim fakat 1 yaş fark için ilk çocuğunuz 4-5 aylıkken hamile kalmanız lazım. anneyi bedenen çok yorar diye düşündüm. kendinize çok iyi bakmanız gerekir. emzirmeye devam edilebiliyor diye biliyorum artık eskisi gibi kesmenizin gerekmediğine dair yazılar okudum. fakat büyük henüz 1 yaşındayken, yürümeye yeni başlamışken ikinci bir bebeğe bakmak çok zor olur diye düşündüm. benim ikisi arası tam 3 yaş. ilki en azından kendisi yürüyor, tuvalete gidiyor, yemeğini yiyor, laftan anlıyor vs vs... 1 ve 2 yaş aralık hem anne için zor olur hem de ilk çocuk biraz ihmale uğrar gibi düşündüm.

Seva

New member
Hocam ne demiş dinlemedim fakat 1 yaş fark için ilk çocuğunuz 4-5 aylıkken hamile kalmanız lazım. anneyi bedenen çok yorar diye düşündüm. kendinize çok iyi bakmanız gerekir. emzirmeye devam edilebiliyor diye biliyorum artık eskisi gibi kesmenizin gerekmediğine dair yazılar okudum. fakat büyük henüz 1 yaşındayken, yürümeye yeni başlamışken ikinci bir bebeğe bakmak çok zor olur diye düşündüm. benim ikisi arası tam 3 yaş. ilki en azından kendisi yürüyor, tuvalete gidiyor, yemeğini yiyor, laftan anlıyor vs vs... 1 ve 2 yaş aralık hem anne için zor olur hem de ilk çocuk biraz ihmale uğrar gibi düşündüm.
Evt ama bir birleri ile oynamasi arkadas olmasi bakimdan soyluyorum, mesala 2 yas 3 yas oldugunda kiskanclik oluyo ya 1 yasinda da ola bilirmi kiskanclik durumlari

Cahide

New member
Kardeş kıskançlığı

Adem hocamızın dediğine göre aralarında 4yaş olmalıymış çünkü bu yaştan öncesi minik ergenliğe girdiği için çok zor bi dönem hem çocuk için hemde anne için önermiyor benim çocuklarmda birisinde 6buçuk ikincisinde 10 yaş var ben kardeş kıskançlığı pek görmedim ama yaş Aralığı 4 bundan önce olsun istiyorsanız çocuk 2 buçuk yaşına geleden doğmalı

Son düzenleme:

Whynot

New member
Benim ikizler 7 yaşında bi de ellerinizden öper 5 ayını yakinda tamamlicak inş kızım var.
Şu halde çok memnunum
Ikizler vaktimin cogunu bebeğe vermemi anlayışla karsiliyorlar
Kıskançlık hiç olmadı
Hatta bebekle ilgili işlerde bana yardımcı oluyorlar
Abilik duyguları günden güne gelisyor
Arkadassiz kalmaz diye düşünüyorum kızım için
Ben çok çocuklu bi aileden geldim o yüzden bol kuzen var kızıma maşallah
Hatta söyle bi açıdan arada çok yaş farkı olması avantaj
Şöyle ki ikizler yarın bi gün inşallah üniversiteye gittiğinde ev birdenbire bosalmayacak
Kızım bizimle olacak. Tabi Allah hayırlı ömür versin
Birden bire boşalan evde yalnızlık çok zor olurdu

şifa

New member
Ben 3 çocuk annesiyim hepside 2 yaş arayla. ikinci çocuğa karar verdiğinizde bukadar zor olacağını dusunmemistim. Gerçekten ilk çocuk tamamen ihmale uğruyor yanı bende öyle oldu bebeğim çok sıkıntılıydı gaz sıkıntısı vesair bide ben ruhen hazır değilmişim onu fark ettim. Derken 3. Cocukta sürpriz olarak gelince tamamen bir yetememe başladı hiç bir şeye yetişememeye başladım. Yanı akşama kadar kosturmaca ile geçiyor biyandan çocuklar biyandan is yapacam derken kendime ayıracak 5 dk bile olmadı senelerdir uykusuz yorgun bitkin mutsuz sinirli sürekli bağırıp çağıran hatta kizilmayacak bisey yapsalar bile çok büyük tepki vererek kızan bir insan haline donustum donustum diyorum çünkü onceden çok nadir sinirlenen ve hemen yumuşayan hatta çok pozitif bir kisiyken çocuklardan sonra hiç gulmeyen bir insan oldum. Tabi belki ben beceremedim bilemiyorum.ama artık herşey değişecek inşaallah iyice öğrenip cocuklarimla güvenli bağlanmayı kurmaya çalışacam. ama ben çocuğunuzun tadını çıkarın derim yanı çok erken hem çocuk yipraniyor hem anne.. tabi bunlar benim yaşadıklarım siz belki ruhen dingin ve sakin bir anneyseniz belki de herşey çok güzel olur . pedagojik açıdan çocukların arasi kaç yaş olması gerekiyor onu hiç bilmiyorum bilen arkadaşlar yazarlar. Allah yardımcınız olsun

suhande

Member
2-3 yaş arası olan çocuklar da birlikte oynar arkadaş olur, ablamla benim aramız tam 2 yaş, hem oynardık hem kavga ederdik ama yakındık yani, kıskançlık durumu yoktu pek. kuzenlerim var araları 15 ay, abi kardeşini çok kıskanırmış... kıskançlık bence birazı ailenin tutumundan kaynaklanıyor. bizde pek omadı öyle bir durum. oğlum seviyor kızkardeşini. kızım 18 aylık yeni yeni beraber oynuyorlar. arada oyuncak kavgası, oyun bozma kavgası oluyor tabii ama bunlar normal. büyük çocuk, küçük geldiğinde kendini ihmal edilmiş hissetmezse kıskanmaz diye düşünüyorum. tabii çocuğun fıtratına da bağlı sanırım. ama çocuk her bişey istediğinde 'dur bi kardeşini uyutuyorum dur bi kardeşini doyuruyorum,. kardeşin uyuyor sessiz ol, kardeşin de kardeşin" denirse ben olsam ben de kıskanırım. sonuçta henüz o da bebek ve annesine en çok ihtiyacı olduğu bir zamanda bebek diye bir şey gelmiş eve annenin kucağında. eve bebek geldiğinde büyükle ilgilenecek biri lazım. yani uzman değilim tabi tamamen kendi fikrim. belki kardeş arası 1 yaş olan birileri vardır deneyimlerini paylaşırlar. hayırlısı...

Cahide

New member
Siz kıskandıracak bişi yapmasanız kıskanmaz ama en çok yıpranan siz olursunuz biri ağlayacak öbürüde başlayacak eğer eşiniz çocuklar konusunda yardım eden biri değilsçocuk iki yaşına gelmeden asla önermem çünkü yıpranan siz olursunız zaten vücut iki yaşına kadar anca kendine geliyo hem ruhen hem bedenen çökmemek için minimum 2yaş

Seva

New member
Bir arkadasimin 3 cu cocugu oldu ve 2 de 2 yas farkliligi simdi bu cocuklar okula hazirlanmali kuresede gitmeleri gerek baba calisiyo annede 3 cuye bakiyo diye gidemiyolar, cokda zeki kizlar anne ne yapacagini bilmiyo evde hazirliyo ama kuresdeki gibi olmuyo ders proqramlar falan, bu beni cok dusundurdu yani

elif0210

New member
Benimde 2 çocuğum var inanın çok zor 2.5 yaş var aralarında kızımın tam ilgiye ihtiyacı olduğu zamanda oldu tuvalet eğitimi uyku düzeni yemek alışkanlığı hepsini tamamlamış olmak lazım bence ikisi içinde verimli olabilmek için tabi çok arada vermemek lazım ama benimde biraz erken oldu hele çalışanda bir anneyseniz

Beyazyunus

New member
Adem Bey bu hususta pedagojik olarak dogru olan cevabi vermiş zaten. Dogru yaş cocugun 4 yaş civarı kardesinin olmasi. Hem aile icin hem cocuk icin en dogrusu bu. Kazalara diyecek bir sey yok tabi :)))

Hassas anne

New member
Benimde oglum 11 aylik ve su anda 2.5aylik hamileyim isteyerek olmadi oglumu suttrn kesmek zorunda kaldim bunyem kaldirmadi halsiz dustum.tabiki benimde istedigim 4yas aralarinda olmasiydi ama artik oldu bundan sonra neler yapabilrim onu dusunuyorum

mervegüngör

New member
Arkadaşlar eğer anne sevginin sonsuz olduğunu çocuğuna hissettiremiyorsa kıskançlık oluşur diyor adem hoca . Bunun yaşla alakası pek yok . Arada 1 yaş olsun kıskanmaz gibi bir düşünce doğru değil. İdeal yaş aralığı da 4 ila 5 arası. Neden : çünkü zaten iki yaşında ayrılma sürecine başlayan çocuk bu süreci 4 yasinda tamamlar ve adem hocanın deyimiyle çocuk 4 yasinda doğar. 5 yaştan sonra farklı jenerasyon olduğu için üst sınır 5. Pedagojik açıdan incelendiğinde bir çocuğun bir kendi jenerasyonundan (yani max 5 yaş aralığı ) bir de alt veya üst jenerasyondan kardeşi olmasi uygun olur diyor yine adem hoca pek çok yerde.

Zeliss

New member
Aralarında 1 yaş olan iki kızım var benimde..simdi 3 ve 4 oldular..zor zamanları geçti artık inş.suan birlikte oynayıp güzel vakit geçiriyorlar.ama ilk başlar gerçekten zordu. Küçüğü doğduğunda büyük kız7m için üstün çaba harcadım diyebilirim. Eşim ve ben. Ama nekadar da olsa yetemediydim durumlar oldu. Zaten adem hoca 4 yas diyor ya. Deneyimlemiş biri olarak bencede 3 yada 4 yas gayet iyi. Ama tabi ondan öncede olursa ölümlük hata değil elbet. Fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklıysa ebeveynler aşılabilir ve tadından da yenmez olur yani:)