kendi kendine oynamak

Ruken

New member
arkadaşlar merhabalar. 33 aylık oğlum son bir haftadır tek başına oynuyor. sürekli elinde arabaları onları park ediyor, otopark yapıyor. ben ve babası oyuna dahil olmak istiyoruz ama bizi pek katmıyor. yanımıza çağırıyoruz ama gelmiyor. bütün dikkatini oyuna veriyor... görünüşte mutlu duruyor sanki bir sorun yok gibi. ama benim içim yinede rahat değil. acaba bir sorun mu var birde yanlış bir şey mi yaptık...

Merhaba [MENTION=1807]Ruken[/MENTION],

Son bir haftadır kendi kendine oynuyor demişsiniz, burada sizi rahatsız eden bir şey var mı? Yani duygu olarak sizden ciddi bir kopuş yaşadı gibi mi hissediyor sunuz? Yada bir kapanma hali gibi mi? Oyun harici sizinle ciddi bir ilişki ve birliktelik içinde kalıyor mu? Eğer öyleyse bunu sadece oyun esnasında, biraz kendi haline kalma ve oynayabilme bundan zevk alma basamağına çıkıyor olabilir. Yani yavaş yavaş ayrışma dönemine giriş:) Canlılığı, sizinle iletişim ve ilişkisi bağlantılıysa dediğim gibi hiç endişelenmeyin, ve adımlarını keyiflice izleyin. Kendini keşif sonrası yine size dönecek, rollere girecek ve sizi rollere seçecektir merak etmeyin..

Yenilenme.cehdi

New member
@psk.serpil Yeşilyurt bizde de durum tam tersi kızım 5.5 yaşında kendi kendine hiç oynamıyor saatlerce oynuyoruz hadi birazda kendin oyna ben biraz su ısı yapacağım diyorum ama odasında oynamadan öylece oturuyor güvenli baglanma dik ben bir buçuk yıldır adem hocayi dinleyip okuyorum uygulamaya çalışıyorum ama özellikle bu konuda zaman zaman sesim yükselebiliyorrr AAA KİZİM YETER AMA SAATLERDİR OYNUYORUZ BİRAZDA KENDİN OYNA DİYE bitebiliyior oyunlarımız oynayalim diye beraber ev yaptık bebeklerimize kıyafet yatak döşek ama boşuna gibi geliyor bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim tecrübeli olanlar tavsiyeler de bulunurlarsa çok sevinirim

Yenilenme.cehdi

New member
Merhaba seda hanım tabiki öğrendikten sonra elimden geleni yapmaya çalışıyorum kızım önceden birçok şeyi ifade edemezken şimdi ben kizdigim zamanlarda bile anne sen kızınca ben çok korkuyorum diyor yada önceden kizarken adete kulaklarımdan gözlerinden ateş puskururdu şimdi ise ses tonumu bile çok inceltmemeye çalışıyorum kizarken önceden kızma siddetim 100 desek su anda 50-60 arası diyebilirim ama tabiki yeterli deil güvenli bağlanmayı sağlamak için ama hiç kendi kendine oynamaması beni bunaltabiliyor yemek hazırlarken bile pratik oyunlar buldum onlarla idare ediyorum zıt anlamlı bulmaca son harfi ile kelime bulmaca gibi ama bazen tukendigim de oluyor yani kendi kendine oynamaması güvenli baglanamamakla mi ilgili acaba

Hikmet

New member
@psk.serpil Yeşilyurt bizde de durum tam tersi kızım 5.5 yaşında kendi kendine hiç oynamıyor saatlerce oynuyoruz hadi birazda kendin oyna ben biraz su ısı yapacağım diyorum ama odasında oynamadan öylece oturuyor güvenli baglanma dik ben bir buçuk yıldır adem hocayi dinleyip okuyorum uygulamaya çalışıyorum ama özellikle bu konuda zaman zaman sesim yükselebiliyorrr AAA KİZİM YETER AMA SAATLERDİR OYNUYORUZ BİRAZDA KENDİN OYNA DİYE bitebiliyior oyunlarımız oynayalim diye beraber ev yaptık bebeklerimize kıyafet yatak döşek ama boşuna gibi geliyor bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim tecrübeli olanlar tavsiyeler de bulunurlarsa çok sevinirim

Merhabalar gurbet hanim.adem gunes güvenli bağlanan çocuk anneden güvenle problemsiz ayrılır diyor ve 4 - 6 yaş arası için güvenli bağlanma daki eksikliklerin telafi edileceği yaş arası demişti ilk pedagoji okulu programlarının birinde. Yeniden bağlanma yöntemini araştırıp uygulamanız i tavsiye ederim burda uygulayan arkadaşlar çocuklarında çok olumlu değişiklikle r olduğunu paylasiyor

Yenilenme.cehdi

New member
Tesekkur ederim hilal hanım yeniden baglanma için arşivleri dinlemeye çalışıyorum ama burada uygulayan arkadaşlar nasıl uyguladıklarını ve uygularkenki karşılaştıkları geri dönüşleri paylasirlarsa çok çok sevinirim somut uygulanmış örneklere çok ihtiyacım var

Hikmet

New member
Tesekkur ederim hilal hanım yeniden baglanma için arşivleri dinlemeye çalışıyorum ama burada uygulayan arkadaşlar nasıl uyguladıklarını ve uygularkenki karşılaştıkları geri dönüşleri paylasirlarsa çok çok sevinirim somut uygulanmış örneklere çok ihtiyacım var

Yeni bi başlık açın isterseniz yeniden baglanma tecrübeleri diye iyi olur gercekten

Ruken

New member
Merhaba [MENTION=1807]Ruken[/MENTION],

Son bir haftadır kendi kendine oynuyor demişsiniz, burada sizi rahatsız eden bir şey var mı? Yani duygu olarak sizden ciddi bir kopuş yaşadı gibi mi hissediyor sunuz? Yada bir kapanma hali gibi mi? Oyun harici sizinle ciddi bir ilişki ve birliktelik içinde kalıyor mu? Eğer öyleyse bunu sadece oyun esnasında, biraz kendi haline kalma ve oynayabilme bundan zevk alma basamağına çıkıyor olabilir. Yani yavaş yavaş ayrışma dönemine giriş:) Canlılığı, sizinle iletişim ve ilişkisi bağlantılıysa dediğim gibi hiç endişelenmeyin, ve adımlarını keyiflice izleyin. Kendini keşif sonrası yine size dönecek, rollere girecek ve sizi rollere seçecektir merak etmeyin..

serpil hanım öncelikle teşekkür ederim. oğlum doğduğundan beri güvenli bağlanmaya dikkat ediyorum. ama bazı konularda yanlış davrandığımı görünce 1 ay önce yeniden güvenli bağlanma dönemine başladım. 1 aydır oğlum benimle yatıyor. aslında bir sorun yok gibi. aramız gayet iyi. sadece oyun zamanlarında yalnız takılıyor, gayet oyununa odaklanmış mutlu duruyor.

bide bazen sanki hırçınlaşıyor. her şeyi yere atıyor yada döküyor. buzdobını açıyor içinde ne varsa yere atıyor. ben pek birşey demiyorum babası müdahale ediyor yanlış olduğunu anlatıyor. acaba bu haraketler normal mi? ben böyle bir durumda ne yapmalıyım. sonuçta eşyalara yada yiyeceklere zarar veriyor.