Nlp hakkında Bilgisi olan var mı

Merhabalar @ Nalan Erdoğmuş nir yerde nlp ile ilgilendiğinizi söylemiştiniz. Bize de anlatabilir misiniz bildiklerinizi. Nlp nedir, nasıl uygulanır , herkes kendi kendine uygulayabilir mi ? Teşekkürler. Selametle

Merhaba, bir donem aldigim bir seminer eğitiminde biraz deneyimleme şansım olmuştu ama sonra devam etmedim araştırmaya. Sorularınıza cevsp verebilecek kadar bilgi birikimim oluşmadi malesef. Umarim, daha fazla ilgilenmiş biri sorunuza denk gelip cevaplar. Benim bildiklerim merak kismindan cok oteye oteye gecemedi

Merhaba, bir donem aldigim bir seminer eğitiminde biraz deneyimleme şansım olmuştu ama sonra devam etmedim araştırmaya. Sorularınıza cevsp verebilecek kadar bilgi birikimim oluşmadi malesef. Umarim, daha fazla ilgilenmiş biri sorunuza denk gelip cevaplar. Benim bildiklerim merak kismindan cok oteye oteye gecemedi
Merhaba nalan hanım
Cevabınız için teşekkürler. Bir bilgisi olan vardır umarım. Selametle...

Merhaba nalan hanım
Cevabınız için teşekkürler. Bir bilgisi olan vardır umarım. Selametle...

Ben de taa liseye hazırlık sınavları zamanı yıllar evvel bir kitapla tanımıştım NLP'yi, sonra net hatırlamadığım bir ses kaydında kaf arasında adem hocadan şunu duydum "nlp gibi yöntemlerle dış motivasyonla kamçılayıp kendiliğinden vazgeçirdiğimiz çocuklarımız.." aklımda böyle bi cümle kalmış sevgili anne. Çok net hatırlamasam da motivasyonla zihin gücüyle alakalı bir yöntemdi bir dönem revaçta olan ama bilemiyorum. İnşallah daha farkındalıklı birileri yazar.

Sevgilerimle

Ben de taa liseye hazırlık sınavları zamanı yıllar evvel bir kitapla tanımıştım NLP'yi, sonra net hatırlamadığım bir ses kaydında kaf arasında adem hocadan şunu duydum "nlp gibi yöntemlerle dış motivasyonla kamçılayıp kendiliğinden vazgeçirdiğimiz çocuklarımız.." aklımda böyle bi cümle kalmış sevgili anne. Çok net hatırlamasam da motivasyonla zihin gücüyle alakalı bir yöntemdi bir dönem revaçta olan ama bilemiyorum. İnşallah daha farkındalıklı birileri yazar.

Sevgilerimle
Evet farklı bir bakış açısı. Ben çocuklarla ilgili düşünmemiştim. Büyükler açısından düşünmüştüm. Telkin ile yapabileceğine inanma olarak anladım ama ne kadar doğru bilmiyorum. O yüzden başka arkadaşların da fikrini almak istedim. Teşekkürler cevabınız için, selametle...

baharibeklerken

New member
Evet farklı bir bakış açısı. Ben çocuklarla ilgili düşünmemiştim. Büyükler açısından düşünmüştüm. Telkin ile yapabileceğine inanma olarak anladım ama ne kadar doğru bilmiyorum. O yüzden başka arkadaşların da fikrini almak istedim. Teşekkürler cevabınız için, selametle...

Bende lise döneminde tanışmış, kitaplardan ve yazardan seminer dinleyip coşmuş, sloganlarını bir süre uygulamaya çalışmış biriyim. NLP, Sinir dili programlamasi.
Şu an Aklıma gelen bir slogan; bir işi bir kişi yapabiliyorsa bunu herkes yapabilir.
Ben yapamadım, yapan bir sürü insana baktım,. baktım ,. yapamadım. Yapamadikca kafayı yedim. Kendime kizdim, kustum. Yüzmeye yatkin bir ordektim, belki de uçan güvercinleri gördükçe uçma sevdasına tutuldum da yüzmeyi de unuttum uçmayi da beceremedim.
Şimdilerde içimdeki isyanı ifade eden sey, kendi gibi olmak kavramı. Adem hocamın anlatımları biraz da hu açıdan çok değerli.
Ilk gorustugum Psikiyatrist NLP ile uğraşıp ciddi sorun yaşayan hastaları olduğunu söylemişti. O yıllarda farketmemistim, şimdi konu açılınca farkına varıyorum , onlardan biri de benim galiba. :) :(
Sorunlarima birde bu açıdan bakayım, hatitlattiginiz için teşekkürler.

Son düzenleme:

Nuray19

New member
Merhabalar @ Nalan Erdoğmuş nir yerde nlp ile ilgilendiğinizi söylemiştiniz. Bize de anlatabilir misiniz bildiklerinizi. Nlp nedir, nasıl uygulanır , herkes kendi kendine uygulayabilir mi ? Teşekkürler. Selametle

Lise de yatılı okul zamanlarında her ne hikmetse okul kütüphanesinde bolca bu kitaplardan ve dünya klasiklerinden okudum. [MENTION=5246]baharibeklerken[/MENTION] hanımın dediği gibi sloganları hayatımın parçası oldu. Günlüklerime, okul defterlerime, boş derslerde tahtaya pansiyon duvarlarına yazdım yazdım durdum. Kendime sürekli bunları telkin ettim. İçimdeki eksikliklere bı nebze ilaç sürdüm gibi geldi. Ama evet olmadı.yapay bı costurma yapay bı teselli bana göre. Öyle profesyonel bı bilgim yok deneyimlediklerim var. Bu telkin şekli bana göre fıtrata uygun değil ben herşeyi yaparım düşünmem yeter, ben zihnimi yonetirim ben öyle yaparım ben böyle yaparım. Bu bende başkalarını sıradan görerek kendimi yüceltmeyi oluşturmuştu. Belki kibir.. ama öyle mi? Ben insanım. Ben yaratılmış en şerefli varlığım. insan olduğum için kıymetliyim. Yapabileceklerim olduğu gibi güç yetiremeyeceklerim de var. Bana verilmiş özellikler olabilir onlari geliştirebilirim ama bu ben soyleyim böyleyim diyerek değil doğal olmasi gereken haliyle, süreciyle..
Hala kiymiklari duruyor, gucum yetmeyecek şeye yapabilirim yapmalıyım neden yapamıyorum dediğim oluyor

Cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Yazdıklarınızdan sadece telkinlerle birşeyi başaramayacağımızı anladım. Bu nokta belki duygularımızı bastırarak hareket ediyorsak o zaman telkinler işe yarıyormuş gibi hissettirdi bana. Ben bununla ilgili daha önce hiç kitap okumamıştım. Geçenlerde Alişan Kapaklıkayanın sen hiç kendini yaşadın mı kitabını okudum. İnsanlara kendi kendilerine telkin ederek 21 günde içindeki tüm kötü duygulardan arınılabileceğini söylüyordu. Ben şimdi içinde bulunduğum süreçte telkinin tek başına işe yaramadığını yarasada insanı duyarsızlaştırdığını hissettim. Mesele her şeyi görev icabı ya da hırsla değil de içten gelen bir istekle yapmakmış şimdi anladım. Selametle...

Cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Yazdıklarınızdan sadece telkinlerle birşeyi başaramayacağımızı anladım. Bu nokta belki duygularımızı bastırarak hareket ediyorsak o zaman telkinler işe yarıyormuş gibi hissettirdi bana. Ben bununla ilgili daha önce hiç kitap okumamıştım. Geçenlerde Alişan Kapaklıkayanın sen hiç kendini yaşadın mı kitabını okudum. İnsanlara kendi kendilerine telkin ederek 21 günde içindeki tüm kötü duygulardan arınılabileceğini söylüyordu. Ben şimdi içinde bulunduğum süreçte telkinin tek başına işe yaramadığını yarasada insanı duyarsızlaştırdığını hissettim. Mesele her şeyi görev icabı ya da hırsla değil de içten gelen bir istekle yapmakmış şimdi anladım. Selametle...

Ne güzel ifade etmişsiniz, teşekkür ederim.. Ben de aynısını hissediyorum kendim için, telkinler evet iyi hoş ve yola çıkarken belki de lazım ama, yolda olması gereken sanırım duyguları yönetebilmek, onarabilmek ve gerçek benliğimizle duyarlı ve etkence davranabilmek. Peki tecrübenizden faydalanmak adına bir şey sorabilir miyim? Duygularınızın bastılrıldığını nasıl keşefettiniz? nerde farkına vardınız bunun?

sevgiler

Ne güzel ifade etmişsiniz, teşekkür ederim.. Ben de aynısını hissediyorum kendim için, telkinler evet iyi hoş ve yola çıkarken belki de lazım ama, yolda olması gereken sanırım duyguları yönetebilmek, onarabilmek ve gerçek benliğimizle duyarlı ve etkence davranabilmek. Peki tecrübenizden faydalanmak adına bir şey sorabilir miyim? Duygularınızın bastılrıldığını nasıl keşefettiniz? nerde farkına vardınız bunun?

sevgiler

Merhabalar Gülbahar hanım. Okuduğum kitapta öfke kin nefret gibi duygularda 21 günde 2 şer dakikalık bir uygulama yaparak bu duygulardan kurtulabileceğimizi söylüyordu. Ben duygularımı bastırdığımı hissetmedim. Sadece böyle yapılırsa duygularımızı bastıracağımızı hissettim. Kendi kendimize içimizden öfkeyi attığımızı düşünerek öfkeden kurtulamıyoruz. Belki dışardan öfkeli görünmüyoruz ancak içimizdeki öfkeden arınmış olmuyoruz. Bunlar benim deneyimlediğim şeyler değil de sadece düşüncelerim. Selametle...