Sihirli kelimeler

aybüke

New member
Merabalar...yorumların birinde sihirli kelime olarak İSTERSEN kelimesinin devamını merak ediyorum var mıdır sizin de böyle çocukklarımız ,eşimiz için sihirli kelimeleriniz...?

Umutluana

New member
sihirli kelime deyilde dun Esinerek ogrenme kitabindan okudugum bir seyi paylasayim. Cocuklarla iletisimde ama, fakat, ve kelimelerinin kullanilmasi dikkat daginikligina neden oluyormus.

Merve1987

New member
Merabalar...yorumların birinde sihirli kelime olarak İSTERSEN kelimesinin devamını merak ediyorum var mıdır sizin de böyle çocukklarımız ,eşimiz için sihirli kelimeleriniz...?

TAMAM(çocuk ofkeliyken hersey yolunda mesaji vermek için). Ayrıca yasaklanan kelimeler de ZATEN, HEP YETER, YINE vb suçlayıcı kelimeler. Mesela 'zaten sen hep boylesin' gibi.

Gülsenn

New member
Ne dersin? Mesela oğlum lego yaparken bazen kızıyor istediği olmadı diye, öyle durumlarda "bir de bunu deneyelim, ne dersin" gibi kelimeleri kullanıyorum, işe yarıyor çoğu zaman. Adem güneşin dediği gibi çocuğun isteğine bırakacak kelimeler söylemek etkili oluyor.
Ya da " sence bunu mu giyelim yoksa kırmızı rengli çorabı mı" mesela

Merve1987

New member
Sonradan aklıma geldi HAYIR olabildigince az EVET daha sık kullanılmalı. Çünkü HAYIR da reddetme EVET de ise Kabul anlamı var. HAYIR iletisimi kapatir EVET ise anlasilma duygusu verir. Örneğin pahalli bir oyuncagi isteyen cocuga direkt HAYIR bunu alamayiz demek çocukta anlasilmama yada onemsenmeme duygusu verir Halbuki EVET anliyorum o oyuncagi çok begendin hmmm bakalım gercekten guzelmis Ben de almak isterdim fakat su su sebeplerden ötürü alamiyoruz. Ben bu yontemle oğlumla gercekten bir çok sorunu inatlasma oluşmadan cozebiliyorum.