Zeka testi

BirAnneBirBebek

New member
Merhabalar, kizim 3,5 yasinda ve kreşteki öğretmenlerin dikkati üzerine kizimin üstün zekali olabilecegini düsünuyoruz. Bunu ise ancak bir test ile ögrenebiliyoruz. Bir kac enstitü ile görustuk ve mutlaka test yapilmasi gerekiyor diyorlar. Ve gercekten anlattiklarim dogrultusunda üstün zekali olabilecegi söyleniyor. Anadolu pedagojisinde üstün zekali cocuklar hakkinda ne tür bilgiler var? Test yaptirmanin cocuga zararlari var mi? Test sonucuna göre kizimi özel egitmemiz gerekebilir. Böyle bir sürecten gecenler var mi? Kizimi test ettirmeli miyiz bu yasinda? Adem bey bu konuda neler söylüyor?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Üsküdar

New member
Merhaba degerli arkadaşım.Öncelikle şunu söyleyim 3.5 yaşa zeka testi yok diye biliyorum.Gelisim testi yaparlar büyük ihtimalle.Zeka testi icin 6 yaşını doldurması gerekiyor.Yapılan testlerin de bir zararı olmaz neden olsun ki ,sadece gelişimi hakkında bilgi sahibi olur ona göre yaklaşırsınız.Bu konuda ülkem çok geri maalesef üstün zekalı çocuklar için pek de bir sey yok açıkcası.Okula başladığında bilseme gider.Bilseme girmekte hakkaten zor pek çok üstün zekalı çocuk giremiyor,gidemeyebilir de yani.Birde bazı üniversitelerin üstün zekalilara uyguladiklari ücretli programlar ve az sayıda özel okulun üstün zekalılar okulları var ve fiyatları yüksek ayrıca istanbuldalar..Adem Hocamızın da bu konu ile ilgili bir kaç dinlediğim programinda gelen sorulara verdigi cevaplari var bunun dışında ben de bilmiyorum,özel olarak bu konuyu ele aldıgı bir kayıt yok yani.Benim üye olduğum facebookta üstün zekalılarla ilgili sayfalar var onları takip ediyorum size de tavsiye ederim eger yavrunuz da sonuclar yasıtlarından ileri çıkarsa.İnsallah ülkemiz bu değerlerine sahip çıkar da beyin göçünü engeller demekten baska bir sey diyemiyorum.Hakkınızda hayırlısı neyse o olsun.sevgiler

Mkds

New member
birannebirbebek arkadaşım birazda cocuğun zeki olması benim düşüncem bu tabii ilgiylede olabilecek birşey siz demekki baya ilgili birisiniz cünkü doğuştan olan şeylerde var tabiide öğrenmeyle olan şeyler daha fazla her cocuk farklıdır biri hemen kapar biri 3 5 de kapar mesela neler yapıyorsunuz kızınızla yani benim kızımda 3 girecek ben elimden geldiğince etkinlikler yapıyorum ama sizin neler yaptığınızı merak ediyorum. paylaşırsanız sevinriim...

BirAnneBirBebek

New member
Iste cocugun zeki olmasi ilgi ile olabilecek bir sey mi? Akil ile zeka arasinda belli farkliliar var imis sanirim. Cok ilgilenince akilli olur mu? Yoksa cok ilgilenince zeki olur mu bunu bilemiyorum. Zeka dogustan mi?

Ben hemüz kizima hamile iken beslenmeme cok dikkat ettim. Zararli hertürlü yiyeceklerden uzak durmaya calistim. Emzirme dönemindede ayni sekilde. Suan icin ise evde kesinlikle seker kullanmiyoruz ve beyaz un kullanmiyoruz. Bu saglikli beslenme mutlaka beynine bir positiv etki etmistir diye dusunuyorum.
Onun haricinde kizim henüz ufacik bir bebek iken onunla konusur iken vucüt dilimide kullandim .mesela ben anne derken parmagim ile kendime isaret ettim. Baba derken babaya isaret ettim. Ve boyle konustum cocugumla . Daha sonra ise gercekten herturlu montessori tarzi etkinlikleri ve oyuncaklari kullandim. Her yasina uygun oyuncaklar kullandim. Ilgisi gevtigi zaman o oyuncaklari kaldirdim. Ve tabii ki hic hayir demedim. Herseyi kesfetmesine izin verdim. 9 aylik iken tükeez kalem ile koltuklari boyuyor idi. Engel olmadim. Baktik kaleme ilgisi var, yasina uygun kalem aldik. Ve sürekli ilgisi o am icin nerede ise bunu gözlemleyip destekledim. Mesela birbucuk yaslari civarinda bulaşık yikamayi cok seviyordu. Elbette heryere su dökülüyordu. Olsun heryere havlu sererek bir ay boyunca gunde iki defa bulasik yikadik . Ilgisi gecince artik zorlasanda bulasik yikamiyor:) evislerine sürekli dahil ettim. Oyun oynar iken bende kizima odaklanip oyunlarimizi oynadik. Bir saat iki saat... evislerinin önemi yoktu tabii ki :) odasini tamamen montessori sistemine göre dösedim. Kapali dolaplar yok . Vs. Bilmek istediginiz baska seyler olursa severek paylasirim.

marul

New member
Merhaba, benim oğlum şuan 27 aylık ve 24 aylıktan bu yana hangi kelime hangi harfle başlar algılayıp bize söylüyor. Örneğin m harfini görse bak bu metin, c harfini görse bak bu ceyda nın c si gibi. Biz buna örnek vermedik kendi keşfi. Harfleri sürekli kelimelerle ilişkilendiriyor daha çok tanıdığı kişilerin isimleriyle. H harfini görse bak hatice teyzem gibi.. Konuşma yeteneği oldukça fazla. Hem ing hem türkçe 30 dan fazla tekerleme ve şarkı biliyor. Rüzgarın havada mı yerde mi durduğunu, ayın nasıl havada kalabildiğini vs vs soruyor. Duygularla, doğayla, hayvanlarla ve her yaştan insanla çok ilgili. İsimlerini sorup nereye gittiklerini ne yaptıklsrını vs öğrenmeye çalışır hep.Zeka testine götürmek için çok küçük olduğunu düşünüyorum. Ama eğer böyle bir potansiyeli varsa da harcamaktan da çok çekiniyorum.Nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum. Daha önce bir başlık açtım ama yönlendirici bir cvp alamadım. [MENTION=8955]BirAnneBirBebek[/MENTION] inşallah size gelen tavsiyelerden ben de faydalanabilirim. Kızınıza ve size sevgiler ayrıca